Ghost Rider (Zarathos) Kimdir?

Ghost Rider (Zarathos), aykırı bir intikam ruhudur ve bir kadim varlıktır. Çoğu kişinin bildiğinin aksine o adalet meleği değil iblis olarak tasvir edilir. Zamanın ve uzayın da ötesinde olan Ghost Rider (Zarathos) evren için tehdit niteliğinde bir karakterdir. Yegane taşıyıcısı Johnny Blaze ile tek amacı masumların intikamı olmaktır.

 

Ghost Rider (Zarathos) eskiden bir intikam ruhu idi. Güç arzusu ve açlığı onu diğerlerinden üstün ve aykırı kılıyordu, sonsuz açlığı onu büyük bir tehdit yapıyordu. Onun ziyafeti varlıkların ruhunu yemekti… Ve bir gün Zarathos evrende bir ruhu olan her canlının ruhunu yemiştir, tanrının en büyük silahı İntikam Ruhları bu olaydan sonra onunla büyük bir savaşa girmiştir. İntikam Ruhları kaba kuvvetle bu savaşı kazanamayacaklarını bildikleri için tanrının laneti ile Zarathos’un tüm gücünün ve zekasının dörtte üçünü bir madalyona (Medallion of Power) hapsetmiştir, ardından parçalara ayrılan madalyonun her bir parçası bir intikam ruhu ile korumaya alınmıştır.

Bu savaştan sonra güçten düşmesine rağmen güç hırsı bitmemişti, güçten düşse de halen bir Şeytan’ın gözüne çok batıyordu. Onun varlığı Mephisto’nun tahtı için büyük bir risk idi. Mephisto bu nokta da onunla baş edemeyeceğini biliyordu ancak hem ondan kurtulmak hem de onun gücüne sahip olmak istiyordu ve bir planı vardı. Onu taht için bir düelloya davet etti, tabii Zarathos reddetmedi ancak Mephisto düello da hile yaparak Zarathos’u lanetledi ve gücünü hapsetti. Mephisto bu gücü kendisinde kullanamazdı bu yüzden uygun taşıyıcıyı bekledi ve sonun da o taşıyıcıyı buldu: Johnny Blaze!

 

Ghost Rider (Zarathos) ilk defa Ağustos 1972 yılında Marvel Spotlight #5 de göründü. Zarathos o yılların bilinir karakteri Ghost Rider’a anlam katmak ve Marvel evrenin de ilahi bir katman oluşturmak amacı ile çıktı. Daha sonra Midnight Sons ekibi için baş düşman olarak kullanıldı.

Ghost Rider (Zarathos)’ın Güçleri ve Yetenekleri

Karakterimiz zekasının dörtte birini kullanabildiği için çoğu güçlerini bilmeyen bir karakter o tür güçler biz okuyuculara da hiç sunulmadı.

İnsan Üstü: İnsan üstü, güç, dayanıklılık, hız gibi yeteneklere sahiptir.

Alev Nefesi: Ağzından cehennem ateşi çıkarır ve sert yapısıyla birlikte düşmanını hem parçalar hem de yakar.

Cehennem Silahı: Temas ettiği her nesne ve silahı cehennem ateşi ile geliştirerek kullanabilir.

Cehennem Aracı: Temas ettiği ve bindiği her araç cehennem ateşi ile gelişir.

Yaratma:  Topraktan golem, Ateşten şeytan yaratabilir ve objeleri yoktan var edebilir.

Hava Durumu Kontrolü: Hava durumunu, Yıldırımları kontrol edebilir, Doğa olayları yaratabilir, Ateş yağdırabilir.

Element Kontrolü: Tüm elementleri kontrol edebilir. Hava, su, toprak, ateş vb…

Ölümsüzlük: Ghost Rider’i öldürmek en yüce varlığın bile yapamadığı bir şeydir, Bir intikam ruhunu ancak bir tanrı yok edebilir.

Diriltme: Ölüleri diriltme yeteneğine sahiptir ayrıca ölü bedenleri kontrol edebilir.

Ruh Yeme: Pişmanlık, suçluluk gibi etkenlere gerek duymadan ruhu olan her varlığın ruhu ile beslenebilir.

Bir cevap yazın