Jubilee Kimdir?

Jubilee görünüşte ve kişiliğiyle epey renkli bir hava yaratsa da geçmişi son derece trajik anlara şahit. Asıl adıyla Jubilation Lee, Bevery Hills’de Çinli, zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Profesyonel düzeyde jimnastikle ilgilenen Jubilee’nin çocukluk yılları refah ve aile saadeti eşliğinde geçse de bunlar babasının iflas etmesiyle son buldu. Aile henüz bu durumun üstesinden gelememişken, Reno ve Molokai olarak bilinen iki kiralık katil anne ve baba Lee’yi üst komşularıyla karıştırıp öldürdü. Bu olaydan sonra asi bir kıza dönüşen Jubilee, Los Angeles’te bir yetimhaneye yerleştirildi. Jubilee yetimhanede kaldığı süre boyunca çok fazla problemle uğraşan ve daha fazla probleme neden oldu. Bunun sonucunda daha sert bir yetimhaneye nakledilmek üzereyken yetimhaneden kaçtı ve bir alışveriş merkezinde saklanarak ve hırsızlık yaparak yaşamaya başladı.

Jubilee, ailesinin başına gelenler ve yetimhanede yaşadıkları yüzünden çok vurdumduymaz bir hale geldiğinden hırsızlıklarının anlaşılması pek zor olmadı. Bir gün alışveriş merkezi güvenliği onu suç üstü yakaladı ve bir kovalamaca başladı. Bu kovalamaca esnasında büyük bir strese giren Jubilee’nin ellerinden, onlara daha sonra ‘havai fişek‘ diyeceği enerji küreleri açığa çıktı ve bu enerji güvenlik görevlilerini etkisiz hale getirdi. Böylece Jubilee mutant güçlerini keşfetmiş oldu.

Bu olay sonunda Jubilee bir mutant olduğunu anlamış olsa da güçlerinin değerinin farkında değildi. Bu yüzden güçlerini akrobatik gösteriler yapmakta kullandı: Saklanarak yaşadığı alışveriş merkezinde gün içinde bu gösterilerle para kazanıyor, gece ise hırsızlık yapmaya devam ediyordu. Nihayet Jubilee’yi yakalayamayacaklarını anlayıp bukan güvenlik görevlileri, mutant suçlarıyla ilgilenen ve yakaladıkları mutantları alıkoyan M Squad’ı yardıma çağırdı. M Squad tarafından yakalanmak üzereyken Jubilee’yi kurtaran o sırada alışveriş yapan dört kadın X-Men üyesi Dazzler, Psylocke, Rogue ve Storm oldu.

Kurtarıcılarına hayran Jubilee onları üslerine giden portala kadar takip etti ve kimseye çaktırmadan üsse sızdı. Bildiği tek yaşam biçimi bu olduğundan X-Men üssünde de saklanarak yaşamaya devam etti. Ancak çok geçmeden bir sibernetik bir köpek tarafından izi sürüldü ve bulundu. Jubilee yakalanınca güçlerine odaklandı ve robot köpeği parçalarına ayırarak güçlerini ilk kez şiddet için kasten kullanmış oldu. Tekrar izini kaybettirmek için üssün ücra köşelerine giden Jubilee burada cyborg ekip Reavers tarafından işkence dilen Wolverine‘i gördü ve güçlerinden de yardım alarak Wolverine’i kendi saklandığı yerlerden birine kaçırdı. Wolverine’i kurtarışının ardından Jubilee açığa çıkıp X-Men’in güvenini kazandı ve Wolverine’le takım olarak Asya’da sayısız göreve çıktılar.

Bir cevap yazın