Mystique Kimdir?

Mystique’in nerede ve ne zaman doğduğu bilinmemektedir. Vücudunda yaşlanmanın etkileri de olmadığından gerçek yaşını da tahmin etmek mümkün değildir. Raven Darkholme’un daha önceleri normal bir insan gibi görünüp görünmediği de bilinmemekte, bilinen tek şey güçlerini çok erken bir yaşta keşfettiği. Büyüyünce bu güçlerini gizli operasyonlarda kullandı. Mystique işlediği suçları mutant gücü sayesinde pek çok farklı kimlik altında gerçekleştirdi. Raven Darkholme olarak emrinde çalıştığı Amerikan hükümetinin gizli servisinde çok kısa sürede yükseldi. Bu süre boyunca kahinlik güçlerine sahip kör bir mutant kadın olan en yakın arkadaşı Destiny ve birlikte yetiştirdikleri, başka mutantların güçlerini çalma yeteneğine sahip genç bir mutant olan Rogue ile yaşadı. Rogue daha sonra Mystique’in sık sık karşı karşıya geldiği X-Men’e katıldı.

Magneto‘nun kurduğu Brotherhood of Evil Mutants dağılınca Mystique ikinci bir Brotherhood kurdu. Mystique’in emrindeki Brotherhood mutant karşıtı görüşleri ile tanınan Senatör Robert Kelly‘e suikast düzenlemeye kalkıştı. X-Men suikaste ve bu grubun birkaç başka terörist eylemine daha engel oldu. Mutant karşıtı eylemlerin çoğalması nedeniyle Mystique artık Brotherhood’un bu tür saldırgan eylemlere kalkışmasının kendileri için tehlikeli olacağını anlayınca Amerikan hükümetine ekibinin hizmetini teklif etti. Yenilenip Freedom Force (Özgürlük Gücü) adını alan ekibin ilk görevi Magneto’yu yakalayıp adalete teslim etmeye çalışmak oldu. Hükümet başarısız giden bir görev sonunda Freedom Force’u dağıttı. Daha sonra hükümetin oluşturduğu bir mutant birliği olan X-Factor’a katıldı. Mystique’e kaçmaması için aynı ekipte yaralan Sabretooth‘a yaptıkları gibi boynuna elektronik bir aygıt takmışlardı. Ama Mystique aygıtı etkisiz hale getirip kaçmayı başardı.

Mystique daha sonra Brotherhood’u bir kere daha toplayarak sadece insanlara etki eden ölümcül bir virüs yaptı ve onu insanlara bulaştırdı. Brotherhood bu hastalığı tedavi etmeye çalışan Moira MacTaggert’ın araştırmalarını yoketmeye kalktı. MacTaggert tedaviyi buldu ama bu saldırıdan ölümcül yaralar aldı.

Mystique bazen bir ekibin üyesi olarak bazen de tek başına hareket eder. İnsan ırkının gerçek bir düşmanı olan Mystique mutantlardan korkan ve nefret eden bu ırka karşı gerekirse tek başına mücadele etmekte kararlıdır

Bir cevap yazın